List Przewodniczącego KRDP w związku z nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym

Data publikacji: 2008-12-15

Aktualność: List Przewodniczącego KRDP w związku z nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

wszystko wskazuje na to, że nasz niepokój wynikający z opóźnień w uchwaleniu zmian w ustawie zmierza ku pomyślnemu zakończeniu. W ubiegłą sobotę (tj. 24 listopada br.) parlament jednogłośnie przyjął oczekiwane przez nas wszystkich zmiany, a w najbliższą środę zajmie się nimi Senat. Fakt, że ustawa w nowym kształcie nie wywołała kontrowersji, daje mi prawo sądzić, iż znajdzie ona szybko aprobatę Prezydenta RP. Jeśli tak się stanie, wszyscy będziemy mogli odetchnąć z ulgą i ze spokojem przystąpić do pracy.
Choć za wcześnie jeszcze na odłożenie kłopotliwej sytuacji ad acta, już teraz mogę Państwa poinformować, że uchwalenie zmian w ustawie korporacyjnej jako jednej z pierwszych w nowym parlamencie nie jest dziełem przypadku. Jest to wynik przemyślanej i harmonijnej współpracy z Ministerstwem Finansów. Istotne znaczenie w tej kwestii mają również nasze bardzo dobre relacje z nowo powołaną sejmową Komisją Finansów Publicznych, której przewodzi poseł Zbigniew Chlebowski. Tuż po opublikowaniu jej składu okazało się, że mamy tam wielu sojuszników. Wspólnie z kolegą Aleksandrem Stankiem wziąłem udział w pierwszym, roboczym posiedzeniu komisji, w czasie którego odbyło się pierwsze czytanie naszej ustawy.
Z chwilą przyjęcia przez Sejm ustawy, osobiście dziękując posłowi Chlebowskiemu, zapewniłem go, że samorząd doradców podatkowych udzieli wszelkiej możliwej pomocy w reformowaniu polskiego systemu podatkowego. Wierzę, że współpraca z Ministerstwem Finansów i sejmową Komisją Finansów Publicznych jest możliwa nie tylko z pożytkiem dla doradców podatkowych, ale także z korzyścią dla polskiego systemu podatkowego, dla wszystkich Polaków.

 Chciałbym, aby kończące się kłopoty związane z naszą ustawą, stały się dla nas nauką na przyszłość. Pamiętajmy, że to my, doradcy podatkowi zaskarżyliśmy do Trybunału Konstytucyjnego wspomniane przepisy, w wyniku czego nasze argumenty zostały odrzucone a my sami zostaliśmy narażeni na półroczny niepokój. Musimy zdawać sobie sprawę, że wchodząc w spór z ustawodawcą, należy profesjonalnie się do niego przygotować i rzetelnie rozpatrywać wszelkie wynikające z tego konsekwencje. W przeciwnym wypadku, możemy narazić na szwank nie tylko autorytet samorządu, ale także podważyć zaufanie do doradcy podatkowego, jako osoby wykonującej zawód zaufania publicznego.


Pozdrawiam serdecznie,

Zbigniew Maciej Szymik
Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Więcej na temat uchwały:


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.